Dobrý spisovatel pro pero i přes plot skočí

Povídka na pokračování

Kapitola šestá: Jako Joker

Sofi.
 

Anketou jste si vybrali, že Sofi si začíná všímat Zaka. Že by...? Proto jsem si ho začala všímat... Vlastním pohledem...

Jako Joker

Milý deníčku,

Rozhodla jsem si zapisovat své zážitky. Do deníku… Za nějaký čas si tě přečtu.. Znovu…a… mám deníček?


Panebože, páté přes deváté. Jen jsem si chtěla zkusit něco napsat. Ale asi to není moc dobrý nápad. V téhle situaci by se v knížkách psalo, že teď hrdinka kouše tužku. Já jí nemám, protože píšu na počítači. Jsem invisible na icq. Nechci nikoho vidět a s nikým si psát. Stejně ani moc nevím o čem.Je tady jen pár lidí se kterými si nemám co říct a pár až zvláštních lidí, kterým bych se psát bála. Bála bych se, že mi neodpoví.

S tím deníčkem to asi nedopadne. Smůla. Teď je mi to ale fakt úplně jedno. Asi někdy není normální dělat normální věci. Když si všichni píšou nějaký vzpomínky, já si je psát nebudu. Mám dobrý pocit z revolty. Zítřejší den bude normální.


…Od začátku není. Hned u školy jsem zahlédla Zaka. Zase tam obtěžoval povídáním nějakou nebohou studentku. Sice nevím, o koho se jednalo, ale už teď jí lituju. Poslouchat nebo dokonce odpovídat na něco Zakovi je skvělý recept jak si zkazit den. Stačí ho někde potkat. Pozná se už na dálku. Myslím, že ho vystihuje:

Černé nehty, v plicích dehty, dlouhé vlasy, metloš asi...

Nevím, kde jsem to zaslechla. Možná přímo od něj. Není normální v tom normálním slova smyslu. Nevadí mu to. Má svoje cigarety a kámoše. Režim, který dodržuje. Opovrhuje vším, co je pro ostatní přijatelné. Má svoje názory a nedá si je vymluvit, i když mu ostatní přinášejí argumenty. Neposlouchá je.

Jednou jsem mu chtěla pomoct najít pozitivní přístup k životu a ostatním. Pozdravila jsem ho a on mi i odpověděl. Pak jsem se ho na něco zeptala, myslím, že na jeho školní probíranou látku, musí se totiž začít u maličkostí, jenže on se ke mně beze slova otočil zády. Řekla jsem si, že s něčím takovým nebudu ztrácet čas. Ale není to naopak? Nechápu ho. Nejsem sama. Neztrácíme my? Podle toho, jak se na něj díváte, se jeví. Buď je zvláštní a je příjemné být v jeho blízkosti, nebo je to zanedbaný kriminálník. Prý je to žhář a v parku okrádá důchodkyně. Pašuje drogy.

Ale je to určitě skvělý pocit dělat něco zakázaného.

Je jako Joker. Ostatní klidně i trpí, ale on se směje. Směje se i nám. Vyčnívá z davů. Jeho úrovni se mnoho nepřiblíží. Jedno se mu nedá upřít – posunuje hranice. Ale do svého nikoho nepouští.

Dnešní den nebyl špatný. Zajímavý s nádechem toho zítřejšího. Už uplynulého. Musíte být tiše, abyste něco zaslechli. Třeba praskání dřeva v podlaze, nebo cinkot kapek pospíchajících na parapet. Pak si ale uvědomíte, že je to všechno naprosto obyčejné. Vy nemáte možnost se z toho dostat. A tak posloucháte pořád dál. Pořád dál. Najednou jste v té hudbě tak hluboko, že nemáte možnost úniku. A tak se jí snažíte přehlušit. Čímkoli. Hraním na klávesy, i když to neumíte, nebo hraním na kytaru, což umíte líp. Někdy se vám to povede, někdy ne. Ale pokračujete pořád dál, protože nic jiného dělat nemůžete. Nemáte kolem sebe nikoho natolik zajímavého, aby vás vytrhl a mohl s vámi jít dál. Někam jinam.

Mohla bych si zazpívat Píseň samotářky z Bídníků? Nedovedu si představit sebe bez skvělých kamarádů, Olšan je skvělý, ale chtěla bych zažít něco, co jsem ještě nezažila. Spousta lidem je úplně jedno, co si o nich ostatní pomyslí, Zak je toho příkladem, ale já bych ty dvě roviny chtěla propojit.

Potápím se. Budu poslouchat zvuk dešťových kapek, budu hrát na bicí nebo opráším kytaru?

U Bídníků nevyzpívám výšky.

Poznámka pod čarou: Po slovní přestřelce mezi mnou a externími spisovateli jsem se rozhodl zrušit možnost ankety. Hlasování se možná ještě vrátí, ale v dohledné době ne před kapitolami Zaka (Ilwase) a A-moll (Báry).

Honza Admin

Poslední komentáře
08.06.2009 19:45:02: Už nediskutujeme? Přišla jsem k netu po delší době a zlatou éru diskuze jsem prošvihla... :D To je t...
08.06.2009 19:17:44: no treba aibo, kdyz se pokousel neco z tehle stranek cist, tak to do blogu daval:) baru nekazim disk...
07.06.2009 15:00:08: Annis, nekaž nám diskusi! :-D
07.06.2009 10:25:02: Představa, že si to někdo kopíruje do blogu, mě poněkud udivuje.